Association Contacts

The DEA has many local leaders, from building representatives to elected leaders. For many questions and issues, please reach out to your building representative first. This is the current list of elected officials, executive council members, and building representatives.

DEA President: John Kealey, Term expires 2021

John Kealey

DEA Vice-President: Mike Reinholdt, Term expires 2021
Mike Reinholdt

DEA Secretary: Tammy Burton, appointed

Tammy Burton

DEA Treasurer: Kelly Roehm, appointed
Kelly Roehm

DEA Member-At-Large

Nathan DeFoe, Term expires 2020
Nathan DeFoe

Todd Huss, Term expires 2020
Todd Huss

Arafel Swords, Term expires 2020
Arafel

Alicia Fuller, Term Expires 2021
Alicia Fuller
Sarah McGlynn, Term expires 2021
26510.jpg

Linda Smithson, Term expires 2021
Linda Smithson

Jay Swords, Term expires 2021
Jay Swords

Janice Telsrow, Nurse Rep, Appointed
Janice Telsrow

Linda Puls, Retired Rep, Appointed
Linda Puls

Appointed Committee Chairs

Membership Recruitment Chair: Lori Dodds
Lori Dodds

Protecting Members Rights Chair: Dan Flaherty
Dan Flaherty

Negotiations & Maintenance Chair: Cari Johnson
Johnson Pic 2018

Building Support for Public Education Chair: Maggie Rietz
Headshot 2

Political Action Chair: Amanda Crecelius
Amanda Crecilus

Building Better Teaching and Learning Chair: Janelle Weinstein

Professional Development and TQ Chair: Amber Day
Amber Day

Mult-Cultural Chair: Jamie Walker-Sallis
Jamie Walker Sallis

Active Community Conscious Teachers: Kimberly Cartwright
Kimberly Cartwright

ISEA Regional Office:
UniServ Director: Toby Paone
toby paone

Heather Brown
Heather

Building Representatives:

High Schools

CENTRAL
Cari Johnson* (shared head rep)
Cyndi Cox* (shared head rep)
Dan Flaherty
Lori Palgren
Dave Kissick

NORTH
Stephanie Schmid-Head Rep
Mark Matheis
Amanda Crecelius
Lisa Sarvestany

WEST
Maggie Rietz-Head Rep
Jay Swords
Yvette Bowe
Andy Zinn
Doyle Massey
Arafel Swords
Jack Achs

KEYSTONE

MID-CITY
Nathan DeFoe-Head Rep

JBYOC
Stacie Jantzi-Head Rep

Middle Schools:

SMART
Mitchell Carter-Head Rep
Linda Smithson
Vicki Heskett

SUDLOW
Rich Adams-Head Rep
Joan Meeks

WALCOTT INTERMEDIATE
Gary Goins-Head Rep
Stephanie Gieselman

WILLIAMS
Kelly Roehm-Head Rep
Connie Capper
Michelle Casillas
Heather Newton

WOOD
Gwen Sheets-Head Rep
Dawn Voss
Christine Toft

Elementary Schools:

ADAMS
Monike Hill-Head Rep
Kelly McCullough

BLUE GRASS
Mary Arvanitis-Head Rep

BUCHANAN
Jamie Walker-Salis-Head Rep
Janeen Wakeland

BUFFALO
Robin (Stacia) Rapsilber-Head Rep

HOOVER/CV HOOVER
Anne Hamma** CVH

CV WEST
Lisa Roberts-Head Rep

EISENHOWER
Derry Spotten Martinez-Head Rep
Jennifer Easton

FILLMORE
Elizabeth Weimer-Head Rep

GARFIELD
Janelle Weinstein-Head Rep

HARRISON
Kevin Moses-Head Rep
Meg Knapper

HAYES
Stefanie Ducey (shared Head Rep)
Michelle Erickson (shared Head Rep)

JACKSON

JEFFERSON
Alicia Fuller-Head Rep
Derek Hanrahan

MADISON
Julie Wilkinson-Head Rep
AJ Hamm

MCKINLEY
Todd Huss-Head rep
Angie Berthel

MONROE
Sarah McGlynn-Head Rep

TRUMAN
Jamie Devilbiss-Head Rep
Lori Dodds

WALCOTT ELEM
Gary Goins-Head rep

WASHINGTON
Ashley Sullivan-Head Rep
Dan Shaw

WILSON
JoAnn Hosch*
Heather Zaragoza